Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Zaloguj się do USOSweb Kampusu Centralnego
 
 
 
 
 
  • Statystyki
  • Strona SEW: 12 402 008
  • BIS: 6 923 166

Armenia: ponownie budzą się nastroje antyrosyjskie

 

30.10.2013

 

 

W społeczeństwie ormiańskim ponownie obudziły się nastroje antyrosyjskie. Tym razem wywołał je program „Niedzielne wiadomości” w 1 programie państwowej rosyjskiej telewizji, w którym dziennikarka opowiadała o szczycie WNP oraz Najwyższej Euroazjatyckiej Rady Gospodarczej w Mińsku.

Wg dziennikarki: „Armenia wyraziła chęć dołączenia do Unii Celnej, jednak pozostanie to marzeniem z powodu trwającego konfliktu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem”. Komentarz ten wydał się o tyle dziwny, że pozytywnie o wstąpieniu Armenii do UC już wypowiedziała się strona rosyjska.

Pierwszy wicepremier Rosji, Igor Szuwałow zapewnił, że „mapa drogowa” dla Armenii będzie gotowa w grudniu br. Powołując się na słowa prezydenta Armenii Szuwałow powiedział, że Armenia jest gotowa ratyfikować wszystkie dokumenty oraz zharmonizować ustawodawstwo w ciągu kilku miesięcy. "Jak tylko Armenia ratyfikuje wszystkie niezbędne dokumenty, stanie się członkiem Unii Celnej" – stwierdził wicepremier Rosji.

Część Ormian uważa, że komentarz dziennikarki powstał na zlecenie rosyjskich władz które chcą pokazać, że nic nie jest przesądzone. Inni są pewni, że komentarz to prowokacja strony azerskiej, zwłaszcza, że dziennikarka - Irada Zejnalowa- jest z pochodzenia Azerką. Kilka gazet zwróciło się do Pierwszego Kanału z prośbą o wyjaśnienie sprawy - bezskutecznie.

Poprzednia fala antyrosyjskich wystąpień w Armeni, miała miejsce w lipcu br, gdy sądzonego w Moskwie Ormianina osadzono w sali sądowej w zakratowanej klatce ubranego w damski szlafrok.

Źródło: news.am

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium